Porada fotograficzna: Nie prześwietlaj światła

Podczas wybierania ustawień aparatu ważne jest, aby unikać prześwietlania zdjęć. Jaki jest tego powód? Po prostu nie da się odzyskać żadnych szczegółów z białych obszarów zdjęcia. Osobiście wolę, aby niebo na moich zdjęciach miało ładną fakturę i kolor, a nie wyglądało na pozbawioną cech plamę, i założę się, że Ty też.

Całkiem łatwo utrzymać prześwietlenie w nienaruszonym stanie. Ale właśnie w tym przypadku szybkość migawki, przysłona i czułość ISO są tak ważne. Są to jedyne ustawienia aparatu, które bezpośrednio wpływają na jasność zdjęcia (oczywiście z pominięciem ustawień lampy błyskowej). Nawet kompensacja ekspozycji – samo w sobie jest ważnym ustawieniem – mówi po prostu aparatowi, aby zmienić jedną lub więcej z tych trzech zmiennych.

Pierwsze zdjęcie- rozwój fotografii

Gdy robisz zdjęcia, obserwuj ekran aparatu, aby sprawdzić, czy nie ma żadnej nadmiernej ekspozycji. Jeśli tak, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest obniżenie wartości ISO do wartości bazowej (zazwyczaj ISO 100). Jeśli już jest, użyj szybszej prędkości migawki. To załatwi sprawę. Jeśli chodzi o przysłonę, upewnij się, że nie jest ona ustawiona na wartość szaloną (f/32, f/45, itd.) i będziesz dobry.

1 thoughts on “Porada fotograficzna: Nie prześwietlaj światła

Comments are closed.