Jak stworzyć profesjonalny film do opublikowania na Youtube?

Prowadzenie kanału na Youtube czy TikToku staje się coraz popularniejszym zajęciem. Można to traktować przez pryzmat hobby albo postarać się, by była to praca zarobkowa. Oczywiście nim zaczniemy pracować nad swoim filmikiem, trzeba pomyśleć o tym, jak będzie wyglądać nasza strategia prowadzenia kanału. Duże znaczenie ma także sprzęt.

Stwórz strategię kanału

Prowadzenie kanału na Youtube czy w innych mediach społecznościowych jest czasochłonne. Na początek należy pamiętać, by ustalić, jaki jest cel prowadzenia kanału. Możecie np. za pośrednictwem filmów edukować, ale też tworzyć rozpoznawalność swojej marki. Oczywiście równie dobrze możecie nagrywać filmiki lifestylowe pokazujące własne życie. Na pewno musicie wybrać grupę docelową, a to oznacza, że należy określić cechy demograficzne odbiorców, a także ich zwyczaje. Pamiętajcie jeszcze, że ustalenie grupy odbiorców jest niezbędne. Jeżeli postawicie na to, by filmik trafiał do wszystkich osób, może się okazać, że po prostu zagubi się wśród innych podobnych treści. Duże znaczenie ma także wyróżnik. W tym przypadku warto przygotować jakiś powtarzający się charakterystyczny, czy ciekawy element. Może być to np. czołówka, przywitanie. Możecie też na początku czytać komentarze od odbiorców. Jeżeli natomiast prowadzicie kanał po to, by sprzedawać odzież czy kosmetyki, to musicie pamiętać, by przygotować właściwy przekaz, narrację, gdyż to świadczy o profesjonalizmie. Transmisja na żywo powinna odbywać się poprzez interakcję z odbiorcami, ale wcześniej musicie zyskać już pewne grono odbiorców.

Wybierz właściwy sprzęt

Każdy może nagrać film na Youtube, ale może się okazać, że nie ma chętnych, by go oglądać. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że jakość nagrania oraz dźwięku jest naprawdę słaba. Nawet temat, który jest bardzo ciekawy nie przebije się, gdy obraz jest kiepski i niekoniecznie dobrze słychać to, co mówicie. Dlatego też należy postawić na odpowiedni sprzęt. Nie musi to być wcale kamera, zdecydowanie lepiej postawić na aparat, który rzeczywiście dobrze nagrywa filmiki. W tym przypadku na pewno sprawdzają się modele, które filmują w 4K lub przynajmniej w formacie Motion JPEG. Przyda się też funkcja typu focus peaking. Jednak ta funkcja zazwyczaj dostępna jest w bardziej profesjonalnych aparatach. Do nagrywania na Youtube czy transmisji na Facebooku może sprawdzić się Nikon D90, tym bardziej że filmowanie można wzbogacić o tzw. techniki fotograficzne. Wystarczy tutaj skorzystać z obiektywów Nikkor. Np. micro Nikkor pozwala na bardzo duże zbliżenia. Duże znaczenie ma także fakt, że za pomocą tego aparatu wykonacie bardzo dobre zdjęcia, które przydadzą się choćby do wykonania czołówek. Dobrym wyborem może być też lustrzanka Canon. Tutaj znajdziecie modele w różnych cenach z przydatnymi funkcjami dla początkujących filmowców. Dla profesjonalistów polecamy aparaty, które posiadają konstrukcję EOS. Taki sprzęt można porównać do profesjonalnej kamery filmowej. Zwróćcie uwagę, że profesjonalne aparaty, a więc te z wyższej półki, posiadają profile filmowe, które pozwalają na korekcję kolorów.

Zadbaj o jakość dźwięku

Jak już wspominaliśmy nie tylko jakość filmów ma znaczenie. Liczy się także dźwięk. O ile wyłączenie szumów nie jest takie trudne, gdy kręcicie filmiki w domu, to sytuacja zdecydowanie komplikuje się, gdy np. chcecie nakręcić filmik w parku. Powinniście niewątpliwie zaopatrzyć się w mikroporty, np. do bezprzewodowej transmisji dźwięku. Rzeczywiście taki produkt jest niezbędny dla streamerów online czy vlogerów. Warto pamiętać, by wybrać model, który umożliwia dobrą pracę z dźwiękiem. Powinien być wyposażony w fizyczne przełączniki, dzięki którym można wyciszyć tło, a to pozwala na naprawdę dobrą transmisję, nawet na żywo. Polecamy Wam mikroport z akcesoriami, który składa się z mikrofonu, nadajnika i odbiornika, np. marki COMICA. Tego typu urządzenie można użyć w połączeniu z aparatem. Wystarczy zamontować je w małej głowicy wpinanej w stopkę lampy błyskowej. Zwróćcie jeszcze uwagę na czas pracy danego urządzenia, co ma znaczenie, gdy prowadzicie transmisję na żywo i chcecie uniknąć kłopotów technicznych. Dobry Youtuber czy streamer powinien posiadać jeszcze mikrofon pojemnościowy, który dobrze rejestruje głos mówiącego, a przy tym nie odcina całkowicie otoczenia. Dzięki temu nagrania nie są płaskie i brzmią naturalnie.