Najlepsze wskazówki fotograficzne

Najlepsza pora dnia na fotografowanie to wieczór. Wraz z zachodem słońca, światło staje się bardziej miękkie i nie jest tak ostre dla Twoich obiektów. Kolory są bardziej żywe. Kontrast jest większy. A światło może tworzyć dramatyczne otoczenie, co sprawia, że jest to idealny moment na kreatywne podejście do zdjęć. Baw się sylwetkami, cieniami, zdjęciami o zachodzie słońca i kątami. Ale nie bez powodu nazywają to złotą godziną, więc nie trać czasu – słońce zawsze zachodzi szybciej niż się spodziewasz.

Włączenie postaci- elementu ludzkiego do zdjęcia pejzażowego oferuje widzowi perspektywę i pomaga mu odnieść się do wspaniałości otoczenia. Takie podejście pomaga widzowi fizycznie zaangażować się w zdjęcie, umieszczając się tam, jakby tam był. Pokazuje również wyraźnie skalę i dynamikę krajobrazu w porównaniu z osobą. Zwróć uwagę na jasne i żywe ubranie – pomaga ono wyraźnie określić obiekt, który ma się wyróżniać w krajobrazie.

Woda, a dokładniej jej dobicia dodają fotografii niesamowitej perspektywy i dynamiki. Kompozycja twojego zdjęcia korzysta z dodatkowej symetrii. Pamiętaj tylko o unikaniu wietrznych dni, korzystaj z dni kiedy woda będzie spokojna, a tafla gładka. Szukaj kątów, które będą odzwierciedlać jak najwięcej krajobrazu.

Jedną z najlepszych wskazówek dotyczących fotografowania krajobrazu jest dodanie odrobiny urozmaicenia do Twoich zdjęć poprzez zmianę ostrości. Stwórz widok z lotu ptaka, wskakując na skałę lub, jeśli masz taką możliwość, stań na skraju kanionu. Możesz też ustawić ostrość na pierwszym planie, ustawiając aparat  na ziemi, aby utworzyć kadr o niskim kącie nachylenia.

Długi czas naświetlania to świetny sposób na kreatywne podejście do zdjęć, pozwalające na ożywienie na nich ruchu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku płynącej wody. Aby uzyskać taki wygląd, potrzebna jest lustrzanka cyfrowa. Wystarczy chwila, aby zwolnić czas otwarcia migawki, zwykle od 5 do 30 sekund. do zdjęć wodospadów, brzegów plaż. Nie zapomnij o statywie, bo inaczej skończysz z nieostrymi zdjęciami. Nie masz statywu? Spróbuj ustabilizować swój aparat na stabilnej skale umieszczając go w szczelinie.