Tajemnice fotografii ulicznej

Fotografia  uliczna jest jedną z najtrudniejszych form robienia zdjęć. Poniżej znajdziesz kilka  wskazówek, które znacznie ułatwią pracę zarówno pod względem technicznym jak i koncepcyjnym.

Nie ma żadnego specjalnego miejsca. Jedna rzecz, która jest pewna podczas fotografowania ulicznego to fakt, że nie ma czegoś takiego jak „Miejsce specjalne”. Najciekawsze miejsca są wszędzie dookoła, jest historia, którą można opowiedzieć z każdego miejsca, gdzie skieruje się aparat. Ogromną zaletą fotografowania ulicznego jest to, że trzeba mieć naprawdę dobre wyczucie, gdzie należy się uda, a jakich miejsc najlepiej unikać. Wykorzystaj zdobytą wiedzę na swoją korzyść. jeśli chodzi o fotografowanie ludzi na ulicach. Jest to kontrowersyjny temat w fotografii ulicznej, niektórzy uważają, że przed zrobieniem zdjęcia należy zawsze poprosić daną osobę o pozwolenie, podczas gdy inni mówią, że nie należy. Z drugiej strony jest jeśli najpierw poprosisz o pozwolenie na zrobienie zdjęcia, to nigdy nie uchwycisz prawdziwych emocji w swoim obiekcie, ani  prawdziwej historii, którą chcesz opowiedzieć. Ich surowy wyraz twarzy, nieopisany język ciała, sposób, w jaki naprawdę czują się w tym momencie, działania, które podejmują, są tym, co ożywia tę historię. Jeśli zapytasz ich o pozwolenie, wszystko to staje się kłamstwem, to jest to nieszczere. Dzieje się tak dlatego, że zmuszasz ich do narzucania na zewnątrz emocji, które tak naprawdę nie definiują tego, jak czują się w swojej duszy i dlatego tracisz wszelką skuteczność w swojej historii.

Spontaniczne zdjęcia  opowiadają najlepsze historie.  Ulice są pełne życia, ale tylko w pewnych momentach dnia. Dlatego też, gdy chcesz uchwycić życie miasta, należy wyruszyć  w podróż, gdy ludzie pędzą do pracy rano, a także gdy szaleńczo starają się wrócić do domu.  Życie zaczyna się o określonych porach dnia, miasto ożywa, w kawiarniach, restauracjach, barach, u fryzjerów, w środkach transportu publicznego.

 

Skorzystaj z tych chwil i „ trzymaj palec na spuście”. Oczywiście, trzymając wciśnięty przycisk migawki, o wiele szybciej zapełnisz swoją kartę pamięci i na pewno będziesz musiał przejść przez wiele zdjęć, ale to wszystko będzie tego warte, gdy znajdziesz ten idealny moment. Tajemnica fotografii ulicznej polega na tym, aby po prostu wyjść tam i dobrze się bawić przy dźwiękach z ulicy. Idealne zdjęcia uliczne pojawiają się rzadko, więc trzeba mieć cierpliwość i mocne przekonanie, że te chwile się wydarzą, bo się wydarzą.

Wystarczy nauczyć się cieszyć ze spaceru, kroków, dźwięków i wszystkich jasnych świateł. Prawdziwym pięknem fotografii ulicznej są ruchy polegające na wychodzeniu na zewnątrz, gubieniu się w wyobraźni, opowiadaniu sobie historii i po prostu cieszeniu się przeżyciami.