Chcesz robić dobre zdjęcia? Poznaj kilka cennych wskazówek!

night-gb6d4756e6_640

Jak robić dobre zdjęcia, które nie będą wyłącznie dziełem przypadku? Czy jest możliwe wykonanie dobrych kadrów bez konieczności zakupu drogiego sprzętu? Tak! Dzięki poniższym wskazówkom wykonasz piękne portrety, uwiecznisz krajobrazy przed obiektywem i nauczysz się najważniejszych zasad dobrej fotografii.

Dobre zdjęcia- najważniejsze zasady

Gdy myślimy o dobrej jakościowo fotografii, na myśl nasuwa nam się drogi sprzęt oraz ćwiczone latami umiejętności. Te warunki z pewnością wzmacniają warsztat lecz nie są konieczne, aby nauczyć się pięknej fotografii. Dziś wystarczy dobrej jakości aparat w telefonie czy niedroga lustrzanka. Aby robić ładne zdjęcia, potrzebne są także cenne wskazówki i to o nich dzisiaj porozmawiamy.

1. Trójpodział kompozycji, jako podstawowa zasada

Znacie ten moment, kiedy zdjęcie wyszło naprawdę dobrze, ale ustawienie obiektów źle prezentowało się w kadrze? Trójpodział kompozycji to bardzo prosta zasada, która znacząco wpływa na wykonanie dobrej fotografii. Chodzi o to, aby umieszczać ważne dla nas punkty zdjęcia w jego jednych trzecich.

Brzmi banalnie, a zastosowanie tej techniki działa cuda. Pomocna może okazać się siatka, która dzieli kadr na trzy. Najważniejsze punkty zdjęcia umieszczaj na liniach wertykalnych i horyzontalnych siatki lub na ich stykach. Siatkę można włączyć również w trakcie kadrowania.

2. Centralna kompozycja pozwoli wyróżnić obiekt na zdjęciu

Ustawienie obiektu lub osoby w kompozycji centralnej jest jednym z najprostszych i lepszym sposobów. Układ na zdjęciu świetnie się prezentuje i jest miły dla oka. Taką kompozycję można również zastosować do zdjęć publikowanych na Instagramie.

Wykorzystaj białą ścianę do sfotografowania ulubionych obiektów, a na stole połóż jasny materiał. Wydobędzie on głębie ostrości z fotografowanej żywności i podkreśli jej walory estetyczne.

3. Aktualizacja ustawień aparatu, który masz pod ręką

Łatwą metodą na polepszenie jakości zdjęć, to zaktualizowanie ustawień aparatu. To darmowy sposób, który odpowiada za prawidłową pracę sprzętu fotograficznego. Zainstalowane oprogramowanie przynosi wiele korzyści takich jak: szybkość autofokusa, redukcja szumów, balans bieli.

Nowe oprogramowanie niweluje błędy w działaniu aparatu oraz usprawnia jego działanie. Aktualizacja dostępna jest dla aparatów cyfrowych, jak i lustrzanek. Proces instalacji dostępny jest na stronie producenta.

4. Skalibrowany obiektyw wpływa znacząco na ostrość zdjęć

Przyczyną nieostrych zdjęć może być niewłaściwa kalibracja obiektywu. Niektóre aparaty mają możliwość jego samodzielnego ustawienia. Od czego zatem zacząć? Warto skalibrować body, ponieważ przyczyną może być wada cofniętego lub przedniego ostrzenia.

Warto pomyśleć również nad tzw. stacją kalibrującą do obiektywów. Wraz z oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze umożliwia ona dopasowanie niektórych ustawień w aparacie, na przykład ostrzenia. W większości przypadków sprzęt należy dostarczyć do serwisu.

5. Zwróć uwagę na dobre światło

Prześwietlone czy zbyt ciemne zdjęcia, to prawdziwa zmora fotografa. Dlatego tak ważne jest, aby robić kadry w formacie RAW. Dzięki temu istnieje możliwość odpowiedniej edycji w programie do obróbki zdjęć. Fotografie wykonywane pod światło mogą być zbyt wymagające dla początkujących pasjonatów.

Należy zwrócić uwagę, aby nie wykonywać zdjęć w zbyt jasnych lub ciemnych pomieszczeniach. Najlepiej wybrać takie, do którego wpada dobra ilość światła. Może to być fragment wystarczająco oświetlonej ściany, stołu czy kanapy. Jeśli nie ma możliwości pracy przy naturalnym oświetleniu, dobrym pomysłem jest wykorzystanie lamp czy też cieszącego się coraz większą popularnością oświetlenia led.

6. Zadbaj o ładne tło

Nic tak bardziej nie rozprasza uwagi odbiorcy, jak bałagan w tle. Często nawet najlepsze ustawienie jest w stanie zepsuć dobre zdjęcie. Przygotuj otoczenie i zadbaj o porządek. Sterta prania z tyłu, niepozmywane naczynia- to wszystko negatywnie wpływa na koncepcję zdjęcia oraz na jego negatywny odbiór.

Im lepiej przygotujesz otoczenie, tym lepiej. Skorzystasz na tym zarówno Ty, jak i fotografowany obiekt, a całość zdjęcia będzie prezentowała się po prostu dobrze. Przed zrobieniem finalnego zdjęcia, warto zrobić parę próbnych. To da Ci spojrzenie tego, jak tło prezentuje się na fotografii.

Chcesz poznać więcej sztuczek dotyczących robienia zdjęć? Zajrzyj na serwis HaloCzęstochowa.